Cansu YAMAN

 
 

BUSINESS WOMAN

 

info35@turanjcansu.com

 
 
 

Gözü Yükseklerde Olanlara

 
  • Zihnimizin yapısı dolayısıyla beynimiz asla boş durmaz, düşünce, istek ve arzularımız bilinçli şekilde yönlendirilmezse, zihnimiz gelişigüzel, düzensiz ve olumsuz düşünmeye başlar.
  • Gördüklerinden, duyduklarından ve yaşaadıklarından negatif sonuçlar çıkarır. Dolayısıyla güzel bakmak ve hayatı anlamlı kılmak adına hedefler gereklidir. 
  • Hedefi olmayan kişi ise ne yapacağını ya da neden yapacağını bilmediği için sorumluluklarının da farkına varamayacaktır.
 
 
 

Kategoriler

 
 

Staj anılarıma da buradan bakabilirsiniz. Butonun üzerine tıklamanız yeterli.

Copyright © 2017. All rights reserved.

tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Powered By Cansu Yaman

 

NETWORKER

  Youtube kanallarımız


üzerine tıklamanız

​yeterli

Mikroskop
3077

MİKROSKOP SEVDAM 

İncelemeye ve araştırmaya bayılırım. Gerek bitkiler gerek böcekler. Bulduğum her bitkiyi ve böceği aldığım mikroskobumda incelerim. Göördüklerime karşısında şaşkına düşmek ve bilgilenmek beni mutlu ediyor. Bir sineği devasa büyüklükte görmek, bir örümceği devasa büyüklükte görmek, bir papatya yaprağını devasa büyüklükte görmek, kelebeğin kanadında ki camları görmek efsane bir şey benim için. Herkesin evinde mikroskop olmasını ve bulduğu şeyleri incelemesini gönülden tavsiye ederim.


Mikroskobun tarihçesi

Dört yüz yıl önce mikroskop bilinmiyordu. Çevremizdeki bitkiler ve hayvanların yapıları bizim için bir gizdi. Üstelik varlığından bile haberdar olmadığımız daha binlerce küçük bitki ve hayvan vardı.

Hastalıkların nedenleri ancak tahmin edilebiliyordu ve tıp bilimi henüz doğmamıştı. Mikroskobun icadı bilimsel alanda bir devrim yarattı.

2000 yılı aşkın bir süredir camın ışığı kırdığı biliniyorduysa da, gerçek anlamda ilk mercek ancak 1300 yılı dolaylarında yapıldı. 1600'lerde, mercekler bir araya getirilerek optik aygıtlar yapılabileceği görüldü.

​Mikroskop sözcüğü, çok küçük anlamına gelen micro ve nesnelere bakmaya yarayan bir aygıt anlamına gelen scope sözcüklerinden türetilmştr. Çıplak gözle görülemeyecek denli küçük olan her şey, mikroskobik olarak adlandırılır. Antone van Leeuwenhoek, 17. yüzyılın sonlarında yaşamış Hollandalı bir bilim adamı ve mikroskopinin öncülerinden biriydi. Tek mercekli ve elle tutulan basit mikroskoplar yapmıştı. Mikroskoplarıyla gördüklerine ilişkin bir çok çizim gerçekleştirmiş ve ne olduklarını anlamamasına karşın bakteriler keşfetmişti. 17. yüzyılın ortalarında Robert Hooke mikroskobunda incelediği şişe mantarının resmlerini çizmiştir. Van Leewenhoek gibi o da, tam olarak ne gördüğünü bilmiyordu.

Kullandıkları camların düşük ntielikli, merceklerinin biçiminin de kusurlu oluşu nedeniyle ilk mikroskopları yapanlar ancak bulanık görüntüler elde edebiliyorlardı. Mercekler 19. yüzyıl boyunca git gide iyleştirildi ve sonunda bugün bildiğimiz haliyle mikroskop geliştirildi. 1933 te ilk elektron mikroskobu yapıldı. Bu tür bir mikroskop, nesneler optik mikroskoplardan yüzlerce kez daha fazla büyütebilir.  

Basit bir mikroskop yapalım

Burada van Leeuwenhoek'in tek mercekli miroskobunun bir modelinin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu mikroskopta, cam yerine su damlası kullanılmaktadır. Bu bize, mikroskopları ilk bulanların ne denli güç koşullar altında çalıştıklarını gösterir. 

10 cm x 3 cm boyutlarında sert bir karton parçası kesin. Bir ucunu zımba, raptiye ya da sivriltilmiş kurşun kalemle delin.Saydam bir naylon parçasını deliğin üzerine bantlayın. Bir kurşun kalemin ucunu suya batırıp tam deliğin üzerine bir damla su düşürmeye çalışın. Mikroskobu gözünüze iyice yaklaştırıp damladan bakın. İncelemek istediğiniz cisme yaklaşın; hayli büyümüş olduğunu göreceksiniz. 

Elde ettiğiniz görüntü çok net olmayacaktır; ama mikroskobu ilk bulanların ki de büyük olasılıkla bundan daha iyi değildi. Görüntü çok bulanık ise bu, su damlasının yeterince yuvarla olmayışından kaynaklanıyor olabilir. Tekrar deneyin.

Mikroskop çeşitleri

Mikroskop, iki merceği yardımıyla, bir nesneyi bir büyütece kıyasla çok daha fazla büyütür. Objektif merceği nesnenin büyütülmüş bir görüntüsünü üretir. Bu görüntü daha sonra gözmerceği (ikinci mercek) tarafından büyütülerek başka bir görüntü oluşturulur. Mikroskopla baktığımızda gördüğümüz görüntü budur. 

Basit bir ışık mikroskobu

Burada göördüğünüz mikoskop, evde kullanmak için alabileceğiniz

ya da okul laboratuvarında bulabileceğiniz türden basit bir ışık 

mikroskobudur. Daha gelişmiş ve pahalı mikroskoplar da aynı şekilde

çalışırlar. Ancak onların başka özellikleri de vardır. 

Göz merceği objektiften gelen görüntüyü büyüterek (aşağıya bakın)

gördüğünüz görüntüyü oluşturur. Bazı mikroskoplarda göz merceğini,

farklı büyütme gücü olan bir başkasıyla değiştirebilirsiniz.

Bazı mikroskoplarda da hareketli bir göz merceği vardır. Bunu

döndürmekle, büyütme gücünü değiştirebilir yani görüntüyü büyü-

tebilirsiniz.


Objektif merceği nesneyi büyüterek, göz merceğinin "gördüğü" görüntüyü oluşturur. Normalde, objektifteki döner diske 

bağlı, farklı büyütme gücünde üç tane objektif merceği vardır. Diski döndürerek uygun merceği seçebilirsiniz.

İncelenecek cisim objektif merceğinin altındaki tablaya yerleştirilir. Tabl normalde sabit konumdadır. Cisim genellikle, bir lam üzerine konulur ve lam yaylı kıskaçlarla tablanın üzerinde sabitleştirilir. Tablanın ortasında, cisim alttan aydınlatıldığında ışığın geçtiği bir delik vardır. Odaklanma döndürülünce objektif merceği ile nesne arasındaki uzaklık değişir (görüntü netleşinceye dek döndürmeye devam edilir).

Mikroskopla incelenecek çoğu cisim çok ince kesitler şeklinde hazırlanır ve bu kesitler alttan aydınlatılır. Aydınlatma donanımı tablanın altındadır. En basit aydınlatma donanımı, bir pencereden ya da lambadan gelen ışığı yansıtarak, ışığın tabladaki delikten geçip cismi aydınlatmasını sağlayan ve elle döndürülebilen bir aynadır. Bazı mikroskopların tabanında bunun yerine sabit bir lamba bulunur.

Daha gelişmiş mikroskopkarda, tablanın altında, incelenecek cismi aydınlatan ışığın geçtiği deliğin büyüklüğünü ayarlamaya yarayan bir ayar mekanizması vardır. Mikroskoplar, ışığı nesnenin üzerine yoğunlaştıran bir kondansörle de donatılmış olabilir.

Arazi mikroskobu

Arazi mikroskopları hafif ve küçük oldukları için kolayca taşınabilirler. Bunlar arazi çalışmalarında, laboratuvara götürülemeyen nesneleri incelemek için kullanılır. Bu basit arazi mikroskobunun tek bir merceği vardır. Büyütme gücü ise yaklaşık x50' dir.

Stereomiroskop

Her biri bir göz için olmak üzere bir çift mikroskoptan oluşur. Her bir göz farklı bir açıdan baktığı için, nesne üç boyutlu olarak göünür. Büyütme gücü normal bir mikroskoba göre daha düşüktür, ama görüntüler çok daha çarpıcıdır. 

Projektörlü

bir mikroskop

Görüntüyü bir ekrana yansıtmak için mikroskoba bir projektör takılabilir. Bir sınıfta ki tüm öğrencilerin incelenen nesneyi görebilmesi için bu sistemden yararlanılabilir.

Elektron mikroskobu

Bir ışık mikroskobu cisimleri en fazla 2000 kez büyütebilir. Bazı elektron miroskoplarıysa 250.000 kez büyütebilir. Işık mikroskoplara ise yaklaşık 2000 kez büyütür. Elektron mikroskobunun oluşturduğu görüntüler siyah beyazdır ve çoğunlukla "yapay olarak renklendirilirler". 

Elektron nedir?

Elektronlar, atomlardan binlerce kez daha küçük olan parçacıklardır. Bunlar negatif elektrik yüküme sahiptir ve hareketleri manyetik alanlar tarafından kumanda edilebilir. Bir ışık mikroskobundaki ışık ışınlarını kıran cam mercekler gibi, elekktron mikroskobundaki manyetik mercek adı verilen mıknatıslar da elektron demetlerini kırar.

mikroskop,mikroskobun tarihçesi, mikroskobun çeşitleri, elektron mikroskobu
enable
skins/scmOrange/skin.css
The Chainsmokers & Coldplay - Something Just Like This ( Seslendiren : J.Fla)|https://youtu.be/d_elXY2Lcfk,Luis Fonsi - Despacito ( Seslendiren J.Fla )|https://youtu.be/4bmUFRxNEIg,The Chainsmokers - Don t Let Me Down (Seslendiren: J.Fla)|https://youtu.be/C3e_NZIFfrk,Ersay Üner - İki Aşık|https://youtu.be/ibwSWfbaW0I,Edis - Çok Çok|https://youtu.be/-8cFfkyk7vA,Edis - Dudak (Official Video)|https://youtu.be/6zzHRUqB5O4,Edis - Benim Ol|https://youtu.be/7W-NP6oM7-c,Edis - Olmamış Mı?|https://youtu.be/TGFFe-5PDzU,CEZA -SUS PUS|https://youtu.be/RcG-qPq3qC0,Serenay Sarıkaya - Masum Değiliz|https://youtu.be/ctrpiqWFaqI,Murat Boz - Yana Döne|https://youtu.be/EvNi8PE5O10,Era Istrefi - Bonbon (Official Video)|https://youtu.be/cedoBlUvBlI
true
false
100
0
top
false