Cansu YAMAN

 
 

BUSINESS WOMAN

 

info35@turanjcansu.com

 
 
 

Gözü Yükseklerde Olanlara

 
 • Zihnimizin yapısı dolayısıyla beynimiz asla boş durmaz, düşünce, istek ve arzularımız bilinçli şekilde yönlendirilmezse, zihnimiz gelişigüzel, düzensiz ve olumsuz düşünmeye başlar.
 • Gördüklerinden, duyduklarından ve yaşaadıklarından negatif sonuçlar çıkarır. Dolayısıyla güzel bakmak ve hayatı anlamlı kılmak adına hedefler gereklidir. 
 • Hedefi olmayan kişi ise ne yapacağını ya da neden yapacağını bilmediği için sorumluluklarının da farkına varamayacaktır.
 
 
 

Kategoriler

 
 

Staj anılarıma da buradan bakabilirsiniz. Butonun üzerine tıklamanız yeterli.

Copyright © 2017. All rights reserved.

tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Powered By Cansu Yaman

 

NETWORKER

  Youtube kanallarımız


üzerine tıklamanız

​yeterli

Oyunculuk Hakkında
3317

Oyunculuk Hakkında

Çok yönlü bir oyuncu vücut yapısına dış aksiyon ve iç aksiyonun yansıması için  uyarıcı etkilere karşılık verebilmelidir. Bir oyuncu vücut yapısını tanıyıp bir atlet gibi algılayabilme yeteneğine sahip olmalı ve seyirciler üzerinde inandırıcılık yeteneğini, ikna etme gücünü kullanabilmelidir. Zıtlıklar arasındaki ilişkinin seyirciye yansıması oyuncunun yeteniğini kanıtlayan temen etmenlerdendir. Oyuncunun başarısı maddesel yaratıcılığını kendisine mal etmesine, uyarıcı gücüne, büyük ölçüde de vücut hareketlerini geliştirme yeteneğine bağlıdır. Tonlama ve vücut hareketlerinin uyumu hem dış aksiyonun kontrolü hem karakter özelliklerinin saptanıp bunları ayırma metoduna gidilmesi, dikkatin odaklanması ve imgelemin güçlenmesi açısından önemlidir. Bunun yanında bir uyarıcı tüm bunları sergilemek için yeterliliğini gösterebilmesi, bedensel eksikliklerini tespit etmesi ve eksikliklerine müdahale etmesi gerekecektir. Oyuncunun ihtiyacı olduğu, (ihtiyaç olduğunu kendi zihninde yaratarak oyun için gerekli olan birtakım olguların saptanması) pozisyonları ziyadesiyle yerine getirebilmesi için doğruluk eğrilik derecesinin ağız ve çene hareketlerinin saptanması ve yüze ait bütün kasların kontrol altına alınması, rolü idare edebilmesi ve görevini yerine getirebilmesi için önemlidir.

Bazı küçük roller ustalık gösteren fiziksel dayanıklılığı gerektirebilir. Shakespeare'in Titus Andronicus'unda Lavinia'nın 1. bölümünde diyalog biter. Fakat fiziksel anlatım pandomimle anlatılır kılınır. Bir diğer buna benzeyen yanı vücut hareketleri ile kendisini ön plana çıkartabilen rol Kleopatra'dır.

Bilinçli oyuncu kol ve bacak hareketlerinin farkında olmalıdır. Uygun durumları saptamalı, vücuduna uygun pozisyonlarda imgeleminde yarattığı rolü sindirmelidir. İmgelemindeki vücut pozisyonlarına karşılık verebilmelidir. (Hissettiklerini vücut pozisyonlarına dökebilmeli). Bir oyuncu ne sadece imgelemiyle hareket etmeli ne de vücut pozisyonlarıyla üstlendiği rolün gerekliliğini yerine getirmelidir. Bir oyuncu her iki olguyu da sahne üzerinde yansıtabilmelidir. 

Bir oyun tatbiki için uygulamalar çeşitli sportif faaliyetlerle desteklenir. Yüzme, tenis ve eskrim gibi. (Bu tip sportif faaliyetler çabukluk ve estetik açıdan önemlidir). 

Oyuncunun yetiştirilmesi için uyarıcılar ve karşıtlıklar arasında ilişki kurulmalıdır. 

Oyuncu estetiğini geliştirdiği takdirde oyuncunun oyuna hazırlanması ve oyuna adapte olmasına yarar sağlar. Oyuncunun estetik gelişimi için gerçekleştireceği her şey fiziksel geriliminin üstesinden gelir. Estetik olgunluğa erişmiş elastiki vücut ve güzel vurguluma bilinçsiz kas kullanımını ve acemice oyun uygulamalarını ortadan kaldıracaktır. 


İmgelem

Her insanda hayal gücü var olan en önemli duyudur.

 • Yaşadıklarımız
 • Duyduklarımız
 • Gördüklerimiz

​Hayal ettiklerimiz hayal gücünü geliştirir. 

İmgelem var olmayan ya da olması mümkün olmayan şeyler yaratmaktır.

Oyunda birini öldüren oyuncu hiç bir zaman birini öldürmemiş  veya öldürmeyecektir, ama imgelemi sayesinde insan öldürebilmeli veya bir katil gibi davranabilmelidir. Oyuncunun sahibi olması gereken en önemli şeyden birisi de hayal gücüdür. Oyuncunun imgelemenin başarılı olması iyi bir hayal gücüne bağlıdır. 

Stanilawski der ki;

" Bir oyuncu ya hayal gücünü geliştirmeli veyahut tiyatro yapmamalıdır ."

Hayal gücünden yoksun bir oyuncunun kendi özgün oyunculuğu ve yaratıcı gücü olmayacak, başarısız ve verimsiz olacaktır.

Oyuncular imgelerini sürekli geliştirmek zorundadırlar. İmgelemi geliştirmenin en iyi ve kesin yolu iyi bir GÖZLEMCİ olmaktır. 

Oyuncular çevresinde olup bitenleri, insan davranışlarını, olaylar karşısından insanların davranışlarını iyi gözlemlemek ve benliklerine yerleştirmekle gözlemciliğini geliştirebilirler.

Oyuncunun imgeleminin çalışmadığı veya durduğu tek bir dakika bile olmamalıdır. 

İmgelemi geliştirmede en önemlisi oyuncunun kendi iç görüşünü kullanmasıdır. İmgelemi anlaşılır şekilde ortaya koymak oynayabilmenin temel şartıdır. 

Bir oyuncu imgelemini geliştirirken aşağıdaki dört sorunun yanıtını verebilmelidir:

 • Kim?
 • Nerede?
 • Nasıl?
 • Niçin?

​Bu soruların cevabı oyuncuya oynayacağı karakteri oynamada kesin başarı kazandıracaktır. 


KİM?

Karakterin nasıl bir yaşam yaşadığını, yaşının kaç olduğunu, çevresindeki diğer insanlarla ilişkilerinin nasıl olduğunu, onlara nasıl davranması gerektiğini, mesleği vs. belirleyecektir.

a- Ben (kendim)

b- Ben (tecrübem)

c- Yaşım

d- Geçmişim                                                                                                                                 

Hareketlerin şartları

a- İç şartlar ( düşünce, hisetme)

b- Dış şartlar


NEREDE?

Oyunun içinde geçtiği çağı, çağın özelliklerini, davranış biçimlerini ortaya çıkaracaktır.


NASIL?

Sahne üzerindeki eylemin ne tür davranış gerektirdiğini?


NİÇİN?

Karakterin düşüncelerinin amacını açıklamaya zorlayacak, böylece eylemin amacını ortaya çıkaracaktır.


KONSANTRASYON

Kansantrasyon duygu ve düşüncelerin belirli bir nokta üzerinde yoğunlaştırılması olayıdır. Oyuncunun, oynadığı oyuna iyi konsantre olması gerekir.

Bir oyuncu için değişik konsantra olma yolları vardır.

Eskiden oyunculara konsantre olmak için oyundan iki saat önce sessiz bir ortamda kendilerini dinlemeleri tavsiye edilirmiş

Stanilawski ise oyunclarından konsantre olmaları için doğal olmayan her şeye bir kenara koymalarını ister. 

Günlük yaşamda insanın dikkati pek çok olay üzerinde toplanabilir. Fakat sahneye çıktığında oyuncunun konsantre olması için dışındaki nesnelerle olayları düşünmemesi tüm dikkatini sahne üzerindeki nesneler, dekor, ışık, seyirci vs. üzerinde toplaması konsantre olmasını kolaylaştırır. 

Her oyuncun bir dikkat noktası vardır. Bir şey ne kadar ilgi çekici ise dikkatimizi de o kadar üzerinde toplar.

Oyuncu sahne üzerindeki nesnelere bakarken nesneleri görmek zorundadır. Oyuncu ancak gerçekten görür ve duyarsa seyirci onun yaptıklarına inanacaktır. Aksine olursa oyuncunun yaptıklarına ne kendisi ne de seyirci inanır.

Bir insan günlük yaşamda yürürken, konuşurken, otururken vs. nasıl doğal olmayı beceriyorsa, bir oyuncuda oynadığı oyunda aynı doğallığı göstermelidir. Kısacası günlük hayatta yapılanların seyirci önünde de nasıl yapılacağını öğrenmesi gerekmektedir. 

Bir oyuncu için bakmasını ve giderek görmeyi öğrenmek en önemli unsurlardan biridir. İyi bakmasını bilen bir göz, seyirciyi etkisi altına alacaktır.

Ne kadar iyi oynarsak oynayalım, vücudumuzu ne kadar iyi kullanırsak kullanalım, ustaca kullanılan gözün yerini hiçbir şey tutmaz.

Oyuncunun gözleri seyirci ile olan diyaloğunu güçlendirici en önemli unsurlardan biridir. 

Bomboş gözlerle oynayan oyuncu seyircinin ilgisini üzerinde toplayamaz. Konsantre olmamızı sağlayan en önemli organımız gözümüzdür.

Stanilawski oyuncular için dikkatlerini toplama konusunda üç dikkat çemberi önerir. 

 1. Küçük dikkat çemberi: Oyuncuya en yakın olan alandır.
 2. Orta dikkat çemberi: Biraz daha geniş alandır.
 3. Büyük dikkat çemberi: Tüm sahneyi ve salonu kaplayan alandır.​


​Oyuncu öncelikle küçük dikkat çemberi üzerinde dikkatini toplamalalı, daha sonra giderek orta dikkat çemberindeki nesnelerle ilişki kurabilmeli, daha sonra da tüm sahnedeki nesnelerle iletişime geçmelidir. Oyuncu dikkati dağıldığında veya konsantresi bozulduğunda tekrar dikkatini küçük dikkat çemberi üzerinde yoğunlaştırarak konsantresini tekrar kuvvetlendirebilir. Küçük dikkat çemberi oyuncuyu kurtaran alandır. Oyuncular dikkat çemberlerini öncelikle kendi imgelemelerinde çizmeli, bunun sınırlarını belirlemelidir. 

Oyuncu dikkati dağıldığında dikkatini tek bir nesne üzerinde yoğunlaştırmalı, daha sonra da bunu alana yaymalıdır. 

Küçük dikkat çemberinin merkezinde oyuncu vardır. Oyuncu ne yaparsa yapsın küçük dikkat çemberinde onu takip eder. 

Dikkat çemberleri oyuncuyu zorlayan hayali bir yaşamdır. oyunculuk hakkında, imgelem, konsantrasyon, kim, nerede, nasıl, niçin
enable
skins/scmOrange/skin.css
The Chainsmokers & Coldplay - Something Just Like This ( Seslendiren : J.Fla)|https://youtu.be/d_elXY2Lcfk,Luis Fonsi - Despacito ( Seslendiren J.Fla )|https://youtu.be/4bmUFRxNEIg,The Chainsmokers - Don t Let Me Down (Seslendiren: J.Fla)|https://youtu.be/C3e_NZIFfrk,Ersay Üner - İki Aşık|https://youtu.be/ibwSWfbaW0I,Edis - Çok Çok|https://youtu.be/-8cFfkyk7vA,Edis - Dudak (Official Video)|https://youtu.be/6zzHRUqB5O4,Edis - Benim Ol|https://youtu.be/7W-NP6oM7-c,Edis - Olmamış Mı?|https://youtu.be/TGFFe-5PDzU,CEZA -SUS PUS|https://youtu.be/RcG-qPq3qC0,Serenay Sarıkaya - Masum Değiliz|https://youtu.be/ctrpiqWFaqI,Murat Boz - Yana Döne|https://youtu.be/EvNi8PE5O10,Era Istrefi - Bonbon (Official Video)|https://youtu.be/cedoBlUvBlI
true
false
100
0
top
false